Debaty

Kostelec 2023: Energy or die aneb Velký audit (nejen) evropské energetiky

Energie je základ všeho, připomněla (nejen) Evropanům válka na Ukrajině. Společně s tím také připomněla význam bezpečnosti a stability energetických dodávek a naivitu spojenou s přechodem na zelenou budoucnost. V důsledku nastartovaného bolestivého návratu do reality dojde k překreslení globálních energetických map, k urychlené transformaci evropského průmyslu a k dalším změnám, které se dotknou každé firmy i domácnosti. Podrobnosti diskutovali špičkoví domácí i zahraniční experti během pátého ekonomického fóra „Kostelec.“

V rámci přípravy na Kostelec nachystali organizátoři tradiční briefing zaměřený na klíčová témata diskutovaná na fóru. To nejpodstatnější si můžete poslechnout v debatě spoluautorů, Romana Chlupatého a Martina Kupky.

Rozsáhlý výpadek energie v našem okolí nelze vyloučit. V Česku je něco podobného v blízké budoucnosti málo pravděpodobné, ve střednědobém výhledu ale i nám hrozí blackouty, varuje majitel skupiny Sev.en Pavel Tykač. 

Probíhající energetická transformace (z)mění podstatu spotřeby. Rozhodujícím faktorem už nebude vlastnictví produktu. Odvážným a odhodlaným evropským firmám i celým ekonomikám to prospěje, říká majitel Wikov Industry Martin Wichterle.

Evropa se bude muset ušpinit, jinými slovy zainvestovat do vlastní těžby a zpracovatelských kapacit. I to je jedna z lekcí, které nám uštědřila probíhající válka na Ukrajině, říká velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Top Alter Eko debaty z archivu: Svět se (z)mění. Buďte připraveni!

Svět prochází proměnou 300x silnější a 10x rychlejší, než způsobila průmyslová revoluce, spočítal McKinsey Global Institute. Neschopnost institucí a politiků odpovědět na výzvy s tím spojené podle analýzy Financial Times způsobuje příklon k nesystémovým silám, který novodobé demokracie nezažily (viz Kostelec 2018). Klíčové pro úspěch ve světě zítřka tak budou odolnost a flexibilita, což platí o jednotlivcích, firmách i celých ekonomikách (viz Kostelec 2020). Související výzvy a příležitosti probírají přední domácí i zahraniční experti na diskuzní platformě Alter Eko od roku 2011. Níže vám nabízíme výběr toho nejzajímavějšího a stále relevantního.   

Mnohé firmy podlehly vábničce výroby v Číně a teď na to doplácejí. Globální obchod bude také proto napříště vypadat jinak a jiný bude i recept na firemní úspěch, říká spoluzakladatel mezinárodní politické ekonomie Roger Tooze.

Technologie, demografie a další megatrendy (z)mění zažité obchodní modely. Švarcsystém se stane standardem, práce s daty nutností a krátká životnost i těch na úplné špici realitou, předpovídá byznysový mentor a kouč Petr Beneš.

S pandemií covidu přišlo nové ekonomické paradigma. Vlády považují zadlužování za bezproblémové. Centrální banky jejich dluh kupují a v mnoha případech nepočítají se splacením, varuje spolupracovník Světové banky Ondřej Schneider.

Až si umělá inteligence uvědomí sama sebe, může se rozhodnout nás “vypnout.” A to není jediné riziko spojené s technologickou (r)evolucí, říká manažer kyberbezpečnosti Aleš Špidla a varuje před dobrovolnou ztrátou soukromí.

Stávající měnový systém opřený o tradiční (nad)národní měny je pod tlakem, alternativy i kvůli odporu strážců současných pořádků nemáme. Zítřek tak bude divoký, vyplatí se diverzifikovat, doporučuje česká fintechová legenda Jan Lamser.


Starší díly debat najdete mimo jiné na Apple Podcasts a Google Play Music. O mnohých tématech souvisejících s tím, jak se (z)mění svět a jak se na to připravit, tým Alternative Perspectives a spolupracovníci Alter Eko také diskutují v knize Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století.