Debaty

Blíží se perfektní bouře. Český byznys ji (ne)přežije

Válka na Ukrajině mění zažitá pravidla hry. Byznys se i kvůli ní musí krátkodobě vyrovnávat s nedostatkem klíčových vstupů nebo vysokou inflací, což se může stát pro mnohé firmy už během podzimu fatální. V delším výhledu se pak musí připravit na to, že se nemálo úspěšných modelů a postupů stane jen vzpomínkou. Co konkrétně to pro domácí podniky a celou ekonomiku znamená? A jak se k novým výzvám a příležitostem postavit? Právě na tyto otázky jsme se zaměřili v červnové expertní debatě, v níž se pravidelně věnujeme české ekonomice v kontextu.

Známý a předvídatelný svět se i v důsledku války na Ukrajině stává vzpomínkou; jeho místo (dočasně) zaujme svět bez pravidel. Podrobnosti diskutovali Dagmar Kuchtová ze Svazu průmyslu, Michael Romancov z Univerzity Karlovy a Mikuláš Pýcha z EGAPu. 

Rusku vyhovuje chaos (nejen) Západě. I ve druhém pololetí proto bude blokovat dodávky strategických komodit. Dopadům na český byznys se věnovali Dagmar Kuchtová ze Svazu průmyslu, Michael Romancov z Univerzity Karlovy a Mikuláš Pýcha z EGAPu.

Svět po Ukrajině: Nový (hospodářský) ab/normál

Ruská agrese na Ukrajině urychlí probíhající metamorfózu světa. Na jejím konci se budou mapy reflektující hospodářské a politické vztahy výrazně lišit od toho, na co jsme zvyklí dnes. Společně s tím se změní (ne)psaná pravidla, kterými se řídí přeshraniční toky všeho druhu. O tom, jaké výzvy a příležitosti to přináší, diskutovali účastníci čtvrtého „českého Davosu“ v Kostelci nad Orlicí. Základní teze a východiska jsme vám jako tradičně nabídli v jarních Alter Eko debatách.

Ukrajinská krize nutí Evropskou unii řešit mnohé výzvy dříve a razantněji, než čekala. Výsledkem mohou být potřebné reformy, ale také nebezpečná fragmentace, varují globální stratég Roman Chlupatý a docent působící na VŠE Pavel Hnát.

Globalizace zařadila zpátečku. Vzhledem k tomu, že ji ve stále větší míře determinují hráči původním ideálům a cílům vzdálení, je to vlastně (pro Západ) dobře, shodli se hlavní ekonom a spolupracovník Alter Eko Martin Kupka a ekonom Petr Zahradník.

Svět zažívá zásadní redefinici ekonomických a politických vztahů. Konfliktů proto bude přibývat, čehož je ruská agrese na Ukrajině důkazem. O podrobnostech diskutovali globální stratég Roman Chlupatý a vědecký pracovník Univerzity Karlovy Bohumil Doboš.

Starší díly debat najdete mimo jiné na Apple Podcasts a Google Play Music. O mnohých tématech souvisejících s tím, jak se (z)mění svět a jak se na to připravit, tým Alternative Perspectives a spolupracovníci Alter Eko také diskutují v knize Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století.