Debaty

Svět po Ukrajině: Nový (hospodářský) ab/normál

Ruská agrese na Ukrajině urychlí probíhající metamorfózu světa. Na jejím konci se budou mapy reflektující hospodářské a politické vztahy výrazně lišit od toho, na co jsme zvyklí dnes. Společně s tím se změní (ne)psaná pravidla, kterými se řídí přeshraniční toky všeho druhu. O tom, jaké výzvy a příležitosti to přináší, budou diskutovat účastníci čtvrtého „českého Davosu“ v Kostelci nad Orlicí. Základní teze a východiska vám jako tradičně nabízíme v Alter Eko debatách.

Ukrajinská krize nutí Evropskou unii řešit mnohé výzvy dříve a razantněji, než čekala. Výsledkem mohou být potřebné reformy, ale také nebezpečná fragmentace, varují globální stratég Roman Chlupatý a docent působící na VŠE Pavel Hnát.

Globalizace zařadila zpátečku. Vzhledem k tomu, že ji ve stále větší míře determinují hráči původním ideálům a cílům vzdálení, je to vlastně (pro Západ) dobře, shodli se hlavní ekonom a spolupracovník Alter Eko Martin Kupka a ekonom Petr Zahradník.

Svět zažívá zásadní redefinici ekonomických a politických vztahů. Konfliktů proto bude přibývat, čehož je ruská agrese na Ukrajině důkazem. O podrobnostech diskutovali globální stratég Roman Chlupatý a vědecký pracovník Univerzity Karlovy Bohumil Doboš.

Peníze jsou mocenským páčidlem. Kdo ovládá jejich tvorbu a distribuci, dokáže na dálku ovlivňovat spotřebitele, firmy i celé ekonomiky. Detailům se věnovali globální stratég Roman Chlupatý a hlavní ekonom společnosti Roger Dominik Stroukal.

Starší díly debat najdete mimo jiné na Apple Podcasts a Google Play Music. O mnohých tématech souvisejících s tím, jak se (z)mění svět a jak se na to připravit, tým Alternative Perspectives a spolupracovníci Alter Eko také diskutují v knize Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století.